Uçak Yolculuğu Hakkında Bilgi

2 yıl önce
626 kez görüntülendi

Uçak yolculuğu çağımızın hayatı kolaylaştırıcısı olarak en büyük olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle, gidilecek mesafe için yolda geçen zamanın oldukça kısa olması; uzun yolculuklar için uçak ile yolculuk insanlar için vazgeçilmez bir öneme sahip olmaktadır. Hele ki ülkeler arası yolculuklar göz önüne alındığında; bu önem daha da artmaktadır.

Uçak yolculuğu mu karayolu yolculuğu mu?

Uçak yolculuğu, normal karayolu ile ulaşımın kat kat önüne geçmektedir. Bu ilk olarak seyahat süresinin kısalığı olarak gözümüze çarpmaktadır. Öyle ki insanlar bu konuya oldukça önem verirler. Çünkü uzun süren yolculuklar, insanları sıkkınlığa, bıkkınlığa itmekte; hatta kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Uzun süre oturmak, bir insan için can sıkıcı ve rahatsız edici bir durumdur. İnsanlar için bu oturarak yolculuk etme durumu, korkulacak bir iş olarak görülebilir. Özellikle uzun süre oturup hareketsiz bir şekilde seyahat etme zorunda kaldığını hisseden bir insan için bu durum ruhsal bir sıkıntı olmanın dışında ayrıca fiziksel rahatsızlıklara da neden olabilir. Hatta hali hazırda fiziksel bir rahatsızlığı olan bir insan için zaten bu durum, kendisi için neredeyse imkansız olarak düşünülebilinir.

Güvenli olan uçak yolculuğu

Yine karayolu ulaşımını ile kıyaslandığında, uçak yolculukları çok daha güvenli olarak kabul görmektedir. Çünkü karayolu trafiği oldukça yoğundur ve bir çok araç trafikte yer alır. Yani bir uçak ile 180 kişi aynı anda seyahat ederken; bu rakam otobüs ile 5, araç ile 45 olarak ifade edilir. Yani aynı anda bir çok taşıt aynı güzergahda yer alır. Çarpışma riski de bu bağlamda oldukça yüksektir. Ancak hava yolunda bu oldukça imkansızdır. Uçaklar bir rota üzerinde uçmakta; ve bu planlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Çünkü uçak ile ulaşım, tamamıyla devlet kontrolü altındadır.. Yani bir gün içinde aynı yerden başka aynı yere kaç tane uçağın gideceği devlet tarafından bilinir. Hatta bu uçuşların saatleri ve yolcu sayıları da bilinmektedir. Ama karayolu ulaşımında böyle bir şeyin tamamının bilinmesi neredeyse imkansız bir şeydir.

Planlı ve programlı seyahat etmek istemez miydiniz?

Uçak ile yolculukları planlı ve programlı olarak gerçekleştirilmekte, el verdiği ölçüde bu plan ve programların dışına çıkılmamaktadır. Çünkü yapılacak her türlü saat ve sefer değişikliği hava trafiğini etkilemekte; devlet buna pek müsaade etmemektedir. Ancak bazı durumlarda mecbur kalınabilir. Hava şartları bir uçuşa engel teşkil ederse, sadece bir uçuş değil; aynı anda bir çok uçuşta saat değişikliği olabilir hatta o uçuş komple iptal bile edilebilir. Bu durumlarda yolcuya para iadesi yapılmaz; hava şartları doğal bir afet olarak görülmektedir. Havayolu şirketi iptal edilen bir uçuşla ilgili yolcuyu en yakın başka bir sefer ile gideceği yere göndermekle yükümlüdür. Eğer bunu gerçekleştiremez ise işte o zaman para iadesi yapar. Ayrıca bu saat değişikliği ya da komple sefer iptali hava şartlarından değil de; havayolunun kendi kararı ya da uçağın arıza yapması, bakıma alınması gibi nedenlerden dolayı oluyor ise; o havayolu şirketi aksamanın süresine göre; ücretsiz yemek hizmeti, ücretsiz konaklama gibi hizmetleri yolcularına vermek zorundadır. Bu ilgili hava yolu taşımacılığı mevzuatında açıkça belirtilmiştir. Kimi zamanda; hava trafiğinin oldukça yoğun olmasından dolayı, Devlet hava meydanları uçuşları süresiz olarak durdurabilir. Bu olası bir durumdur, devlet bu konuda itirazları net bir şekilde kabul eder ve aynı netlikle cevaplandırır; hava trafiği müsait etmediği sürece hiçbir şekilde uçuşların gerçekleşmeyeceğini belirtir. Bu genelde 30 dakika ile 2 saat arası olan gecikmelere neden olur. Yolcular bir bakıma mağdur olurlar; ancak bu durum oldukça ciddidir.

Havayolu şirketleri hakkında

Havayolu şirketleri yolculuk süresince tüm güvenlik önlemlerini almakla yükümlüdür. Aksi bir durumun söz konusu olması bir havayolu şirketi için oldukça büyük imaj kaybına yol açar. Kullanılan uçakların konforu da onların kalitesini ortaya koymaktadır. Burada uçak yaşının büyük önemi vardır. Ancak şuan dünya genelinde 5 yaşından küçük uçakların sayısı oldukça azdır. Uçak yaşı ortalaması dünya genelinde 8 dir. Bu ülkemizde de aşağı yukarı aynıdır. Güvenlik ve konfor dışında, uçak içi hizmetlerin ve güler yüzlü personelin de önemi büyüktür. Uçak içi personelin müşteri ile olan iletişimi oldukça önemlidir. Yolcular buna son derece dikkat eder. Ayrıca verilen ücrete göre bir hizmet beklentisi her yolcu için farklılık gösterebilir. Bunun dışında; uçak içi yiyecek içecek hizmeti oldukça farklı bir yapıda ilerler. Ülkeler arası ve genellikle kıtalar arası olan uçuşlarda yemek ücretsiz bir hizmettir. Ancak kısa mesafelerde yiyecek içecek hizmeti ekstra olarak verilmekte, yani bir ücrete tabii tutulmaktadır. Bununla ilgili ve fiyatlarıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Ancak fiyatlar çok uzuz değildir. Burada özellikle , artı bir gelir elde etme amacı güdülmektedir. Hatta uçak içi personel; host-hostesler; bu artı gelirden pay alırlar.. Bu da onlar için bir artı gelir olarak ifade edebilir.

Havalimanı işletmeciliği

Havalimanları ise daha çok tamamıyla devlet tarafından işletilmektedir. Ancak bazı havalimanları özel bir şirket tarafından işletilir ama denetim ve kontrol yine devlete aittir. Havalimanları; yolcu ile uçağı birleştiren bir yapıda dizayn edilir. Yani; yolcu havalimanına gelir, ve çeşitli işlemleri gerçekleştirdikten sonra; uçağı bekler; uçak kendine ayrılmış bölümde, yani apronda; yolcuyu almak için yanaşır; yolcu uçağa biner. Burada münferit olarak değil; toplu şekilde uçağa binmek söz konusudur. İnişler de aynı şekilde gerçekleşir.

Uçak yolculuğunda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Uçak içersinde wc bulunur. Bulunması da zorunludur. Kesinlikle sigara içilmez. Cep telefonu kullanmak yasaktır. Uçak yolculuğu zevklidir, bulutların üstünde farklı hayallere dalmak mümkündür. Her uçak yolculuğunda kalkıştan inişe kadar emniyet kemerlerinizi bağlı bulundurmanızı hatırlatırız. Bu sizin ve sevdikleriniz için oluşturulmuş bir güvenlik önlemidir; bunu unutmamanızı dileriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık