trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
556 kez görüntülendi

Tercih dönemi üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için oldukça sancılı geçen bir süreçtir. Üniversite tercihimizi nasıl yapmalıyız. Üniversite tercih süresince vereceğiniz her karar geleceğinizi etkileyeceğinden dolayı hayati önem taşımaktadır. Devlet üniversitesi veya özel üniversite hangisini tercih ederseniz edin doğru tercih yapmalısınız.

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli

Son yıllarda değişen yasa ile artık öğrenciler hangi liseyi bitirirse bitirsin istediği yüksek öğrenim programını tercih edebilmektedir tabi puanları neticesinde. Üniversitelerdeki bölüm sayıları son yıllarda giderek artmıştır. Öncelikle tek tek bölümlerin iş imkanları, puanları, özel sektör ve devlette kadro pozisyonları, bölümden mezun oranları incelenmelidir.

Üniversite tercihini neye göre yapmalısınız? Nasıl yapılmalıdır?

Tercih edeceğiniz bölümün beş sene sonra ne durumda olacağını araştırarak öğrenmeniz tercihiniz açısından önem taşır. Mümkünse değişik bölümlerden mezunlarla konuşarak bilgi edinmek de çok faydalıdır. Bölümler detaylı bir şekilde incelendikten sonra alınan puan neticesinde bir kağıda yazılmalıdır. Daha sonra kağıda yazılan bölümlerden gerçekten gitmek istenilenler seçilir. Diğer bölümlerin üstü çizilir yani diğerleri elenir.

Üniversite tercihi yaparken kimlerden destek almalıyız.

Tercih konusunda bilgi sahibi bir eğitim danışmanı veya uzman bir kişiyle görüşüp fikrini alınması tercih konusunda yararlı olacaktır. Aileler tercih döneminde garanti bölümlere yönelirler. Gerçekten gidilmek istenilmeyen bir bölümü kesinlikle tercih etmemeniz gerekir. Gideceğiniz bölüme karar verdikten sonra üniversite sıralaması yapılmalıdır. Üniversite sıralaması yaparken o üniversitenin şehrine, olanaklarına, mümkünse o şehirde okuyanlarla konuşarak bilgi alın ve ona göre kendi kararınızı kendiniz vermelisiniz.

Üniversitelerin reklam amaçlı broşür ve tanıtımları çok fazla gereksiz bilgi içermektedir onlar yerine akademisyen kadrosu, akademik başarılar ve projeler, üniversitenin yurt dışı bağlantısını araştırılmalıdır. Yurt dışı bağlantıları kuvvetli olan üniversitelerde altı ay, bir sene, iki sene gibi değişik zamanlarda okuyarak öğrenci değişim programlarına katılma fırsatı sizleri beklemektedir.

Okuyacağınız bölümün yabancı dil seçeneği var ise tercihinizi yabancı dil olandan yana yapmanız yararınıza olur. Günümüzde tek yabancı dil yanında ikinci bir yabancı dil de gerektiğinde çok ihtiyaç olmaktadır.

Ayrıca yüksek lisans bölümlerini de incelemeniz akademisyen olmak isteyenler için önemli bir kriterdir. Tercih döneminde en sık yapılan yanlışlardan biri tercih listesini gelmez denilen bölümlerle doldurmaktı. Gelmez denilerek yazılan bölümler geldiğinde öğrenciler sıkıntı yaşamaktadırlar. Sadece girmek istediğiniz yerleri yazmanız yararınıza olacaktır.

Üniversite bölümleri arasında mezun olduğunuzda iş bulması garanti olan hiçbir bölüm yoktur bunun bilincinde olmanız gerekir. Özel üniversitelerinin büyük çoğunluğunda sunulan imkanlar devlet üniversitelerine göre fazladır. Ayrıca özel üniversiteler işbirliği içerisinde bulundukları bazı şirketlerde iş imkanları sunmaktadırlar. Bir bölümü seçerken bu tip ayrıntılara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Devlet üniversitelerinde kontenjan sayısı özel üniversitelere göre daha kısıtlıdır.

Üniversite tercihi mi yoksa bölüm tercihi mi yapılmalı

Tercih yaparken üniversite mi yoksa bölüm mü seçmeliyim soruları çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun kesin bir yanıtı olmamakla birlikte her üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir cevabı verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. anıl dedi ki:

    üniversite tercihi yaparken dikkat edilecek hususlara dair faydalı bir yazı.

    unutmayın yanlış tercih ile doğru hayat yaşanmaz.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık