trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra ?

1 yıl önce
805 kez görüntülendi

Üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapılır veya ne yapacağız diye sürekli kendimize sormaktayız. Anaokulundan başlayan eğitim serüvenlerimiz mavi önlüklerle devam eden orta öğretim ergenliğin doruklarında olduğumuz lise dönemi ve belli süre asosyalliğin dibine vurarak kazandığımız üniversitemizin bitiminin ardından gerçek hayat diye tabir ettikleri daha önce ne kadar kötü olabilir diye düşündüğümüz döneme girmiş olan diplomalı işsizleriz. Kazandığımız ilk zamanlar kendimize verdiğimiz kesin çift anadal yapacağım, ortalamam 3.00’dan aşağıya düşmeyecek vs gibi sözlerimizin tutmamızın pişmanlığından mı dersin yoksa o güzel zamanların bitimini kabullenemekten hem telaş hem hüzün kaplar içimizi.

En çok girdiğimiz sık kullanılanlardaki siteler sosyal sitelerden olmak yerine iş arama siteleri oluverir. Mezun olduk peki şimdi ne yapacaksın? sorularının da ardı arkası kesilmez. Peki ya ne yapmalı ?

Üniversiteden mezun olduktan sonra: Kendimizi geliştirmek istediğimiz alan nedir önce buna karar vermeli. Ne iş olsa yaparım moduna girmeden önce ne istediğini bilerek bu yola adım atmalı. Başlarda hissedilen özgüvenin azalmasına izin vermeden sakin şekilde iş araştırmalarına devam etmeli.

Çalışmaya hazır mısınız: O zaman devlet ve vakıf üniversitelerinde ki lisans üstü programlarına yönelmek uygun olacaktır. Devlet üniversitelerinde belli koşullar istediğinden ALES ve YDS gibi sınavlardan üniversite tarafından istenen asgari puanı almak gerekir. Bu puan üniversite ve enstitüye göre değişim gösterir. Ortalama 55 puan ALES için; 50 puan ise YDS için yeterli olacaktır. Özel üniversitelerde ise sadece ALES sınavına girmek yeterlidir. Fiyatların yüksek olmasından dolayı genelde çalışanların tercih ettiği programlarda mevcuttur.

Bunların hiç birini yapmak istemiyorsak kendimizi yabancı dil, insan ilişkileri gibi konularda geliştirerek uzmanlık sağlayıp kendimize kısa bir mola tanımalıyız. Konularımız arasında olan Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız ? yazımızda ilginizi çekebilir.

Aceleci olmayın: Çünkü; Bir ömür yapacağımız bir işe aceleyle karar verilmesi yada hayatımızdaki kırılma noktalarında iç sesin dinlenmemesi en kötüsü olacaktır.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık