trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Uykunun Önemi ve Faydaları Nelerdir ?

2 yıl önce
631 kez görüntülendi

Neden uyuyoruz diye mi soruyorsunuz. Beraber bakalım uykunun önemi nedir? Uykunun faydaları hakkında bilgi verelim. Ömrümüzün ortalama üçte birlik kısmının geçtiği içinde bütün hayallerimizi yaşayabildiğimiz, korkularımızı gördüğümüz, adeta tekrar yenilendiğimiz, zaman kavranın ortadan kalktığı rüyalar aleminin kapısı.

UYKUNUN ÖNEMİ NEDİR?

Uyku, bir insanın ortalama ömrünün %35’ni kapsamaktadır. Uykuyu kısaca değinmek gerekirse, canlıların doğal dinlenme halidir. Uyku vücudu dinlendirmekle beraber aynı zamanda gün içerisinde hafızaya alınan bilgilerin beynin kalıcı kısma aktarılmasında büyük önem taşır. Bazı bilim insanları (rüyaların izlenmesinin mümkün olmadığı görüşünü savunan bilim insanları) uyku halini iki farklı evrede incelemektedir.

UYKUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Uyku evreleri nelerdir?

Uykunun ilk evresi yaklaşık dört saatlik sürede zihnin dinlenmesini ve mentâl onarım yapılmakta. Uykunun ikinci evresi yaklaşık üç buçuk saattir. Bu evrede kas onarımı, kan basıncı düzenlenmesi, karaciğerin hormon salgılaması işlemi yapılmaktadır. Diğer bilim adamlarına göre kişi, bir buçuk saat ve katları sürede uyursa daha zinde ve sağlıklı uyanır.

Bir başka ve en çok kabul gören görüş ise uyku 4 evreden oluşmaktadır.

  • Birinci evre, uykuya dalma evresidir. Bu zaman diliminde kaslar gevşer göz ve göz kapağı hareketleri yavaşlar. Bazı refleksler zayıfladığı için bu evrede bazı kişiler en ufak seslere daha duyarlı hale gelir.
  • İkinci evre, bilinç yavaş yavaş kapanmaya başlamıştır, kaslarınızı bilinçli olarak kullanamazsınız. Uyurgezer diye adlandırılan kişiler bu evrede tamamen uykuya dalamayan kişilerdir.
  • Üçüncü evre, artık uykuya dalınmıştır. İnsanlar genelde bilinçaltının ortaya çıkardığı durumlar bu evrede görülür, mesela uykuda konuşmak gibi, ellerin ve gözlerin çok azda olsa hareket etmesi gibi. Bu evrede yapılan eylemler uyanınca kişi tarafından hatırlanmaz.
  • Dördüncü evre, vücut artık geçici felç diyebileceğimiz hareketsiz kaldığı evredir, bu evrede ertesi gün hatırlanan rüyaların %80 ile %90’lık kısmı görülür. Büyük ölçüde kas onarımı yine bu evrede yapılır.

Uyumanın yararları nelerdir?

Uyku denince akla sadece gece yapılan dinlenme hali gelmesin. Gün ortasında yapılan bir buçuk iki saatlik uyku gece alınan uykuyu desteklediği, daha verimli hale getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kişi yeterli uyku almaması halinde stres, unutkanlık, dikkat bozukluğu gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Az uyumanın zararları: Az uyku süresi gibi gereğinden fazla uyku da stres, depresyon, baş dönmesi, halsizlik gibi rahatsızlıklarla beraber bazı insanlarda kronik rahatsızlıklara dönüştüğü tespit edilmiştir. İnsan anatomisi belli bir matematiksel formül ile doğru zamanda doru şekilde yapılan eylemlerle ihtiyacı olan optimum dinlenme süresini verimli hale getirebilir. Vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında en büyük silahı salgılanan hormonlardır. Bazı hormonlar saat 02.00 ve 02.45 arasında salgılanmaktadır. Bu saatler arasında insan mutlaka uyku halinde olmalıdır. Bu saatler o kadar tehlikelidir ki bilinç kendini, kapatma evresine girmiştir, siz kendinizi dinç hissetseniz bile refleksleriniz ve dikkatiniz büyük ölçüde dağılmış olur.

Sağlıklı uyku için ne yapılmalı: Uzmanlar bu saatlerde araba kullanılmaması konusunda uyarıda bulunuyorlar. Tam verimli sağlıklı uyku almak için yapılan araştırmalarda, ortam, saat, hava durumu, duygular, beslenme, vücut ısısı, bilinçaltı gibi durumlar uykuyu önemli ölçüde etkilemektedir. Yatmadan önce düşüncelerinizi, üzüntülerinizi, karmaşık olan duygularınızı bir kenara atın. Eğer aklınızdan çıkaramıyorsanız ertesi gün bu düşüncelerinizle meşgul olmak için bir kâğıda yazıp kaldırın. Yazmak gerçekten zihninizi boşaltmaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı uyku için süt: Yatmadan önce mutlaka süt için, sütte bulunan yağlar ve proteinler gün içerisinde yıpranmış olan kaslarınızı rahatlatmak için ideal bir yöntemdir, eğer süt içmekte zorlanıyorsanız ada çayı bu rahatlamayı sağlayacaktır.

Yattığınız odada asla elektronik cihaz bulunmasın, telefonun ve bilgisayarın yanında asla yatmayın.

Yastık seçimi: Her yastıkta uyunmaz. Halk arasında bilinen “en sağlıklı yastık ortopedik yastıktır” algısı kısmen yanlıştır. Doğru yastık seçimi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Uykunun Önemi ve Faydaları Nelerdir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık