trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur?

2 yıl önce
613 kez görüntülendi

Ders çalışmak istiyorsunuz fakat bir türlü konsantre olamıyor veya verimli ders çalışması yapamıyorsanız bu yazımız dikkatinizi çekebilir.

Öncelikle ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır?

Verimli ders çalışmak için öncelikle ders çalışılacak ortamın çalışmaya uygun bir hale getirilmesi gerekir. Çalışma ortamının çalışmaya uygun bir hale getirilmesi için öncelikle çalışma odasının ısısı ayarlanmalıdır. Odanın ısısı ne fazla soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Oda ısısı çok sıcak veya çok soğuk olduğu durumda kişi dikkatini okuduğuna veremez. Sürekli masa başından kalkmak zorunda kalır.

Çalışma odası düzenli olarak havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır. Ders çalışırken oda da televizyon, radyo vs. çalışanın dikkatini dağıtacak sesler olmamalıdır. Ders çalışma ortamında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biriside, çalışma masası yüksekliğinin çalışan kişinin boyuna uygun olması ve çalışmaya başlamadan önce, çalışma sırasında gerekli olacak bütün malzemelerin kişinin yanında bulunması dikkatin dağılmaması açısından önemlidir.

Verimli ders çalışma yapılması için dikkatinizi dağıtacak unsurlar olmamalıdır.

Ders çalışırken sık karşılaşılan problemlerden biriside zihnin dağılmasıdır. Zihin dağılmasını önlemek için zihin dağılmasına neden olan iç ve dış nedenlerin önüne geçilebilmelidir. Zihnin dağılmasına neden olan; hayal kurmak ve endişe etmek gibi iç nedenlerin önüne geçebilmek için, kişi hayal kurmaya başladığını fark ettiği anda hayal kurmayı bırakıp dinlenme aralığına ertelemeli veya hayal kurmaya devam ederek tamamlayınca derse başlamalıdır. Hayal kurmayı bir türlü bitiremiyorsanız kalkıp dolaşın veya hafif egzersizler yapın. Odada asılı posterler, yatarak ders çalışmak, müzik dinlemek, televizyon seyretmek, bir şeyler atıştırmak ve gezinmek gibi dış sebeplerden uzak durabilmek için ders çalışmaya başlamadan önce bu aktivitelerimizi yerine getirmeli posterleri odamızdan kaldırmalıyız.

Verimli ders çalışma için ders çalışma programı yapın.

Ders çalışacak bireyler verimli çalışabilmek için ders çalışma amaçlarını belirlemelidirler. Bireyler amaçlarını belirledikten sonra belirledikleri amaçların kısa dönemli ve uzun dönemli amaçlarına göre zamanlarını ayarlamalıdırlar. Örneğin, kısa dönemli amaç; okul derslerinde başarılı olmak, uzun dönemli amaç; üniversiteye girmek veya kpss sınavından yüksek puan almak olarak düşünülürse büyük hedef bir kartona, büyük ve renkli harflerle yazılıp çalışma masasına asılması daha iyi motive olmanızı sağlayacaktır.

Birçok amacı bir arada gerçekleştirmek kolay değildir. Bu nedenle seçim yapıp kendinizi en önemli amacınıza yönlendirin veya da amaçlarınızı sıraya katın, en küçük amacınızdan başlayarak adım adım ilerleyin. Belirlediğiniz amaçlarınızı gerçekleştirebilmek için her gün belli bir süre ayırın ve bu süreye kesinlikle günlük olarak uyun. Zamanınızı iyi ayarlayabilmek için günlük programınızı düzenlemeniz gerekir. Örneğin, kahvaltı saati, çay saati vs. günlük yapılan işler zamana ayrılarak ders çalışmaya zaman yaratılmalıdır.

Verimli ders çalışmak yolları arasında ders tekrarları çok önemlidir.

İnsanlar öğrendiklerini çok çabuk unutan varlıklardır. Bu nedenle ders çalışan bireylerin sık tekrar yapmaları gerekir. Ders çalışırken başta ve sonda öğrenilen daha çok akılda kalır. Ders çalışırken bir konuyu baştan sona bir anda öğrenmek yerine, konuyu parçalara ayırarak öğrenmek daha akılda kalıcı olur. Yapılacak olan ders çalışma programında öğrenmeyi ders çalışmaktan sıkılmayı önlemek amacıyla 20-40 dakikalık aralıklara ayırmak gerekmektedir.

Problem çözerken sürekli uğraşmanıza rağmen çözemiyorsanız biraz hava alıp tekrar çözmeyi denerseniz daha başarılı olursunuz. Ders çalışmaya ara verdikten sonra ders çalışmaya geri döndüğünüz zaman tekrar yapmanız konuların daha iyi aklınızda kalmasını sağlar. Gece yatmadan önce tekrar yapmak ve sabah kalktığınızda gözden geçirmek bilgiyi pekiştirir. Takıldığınız konularda erteleme yapmadan hocanıza sorularınızı sormanız gerekir. Ders başında çok fazla zaman geçirmek yerine sık sık tekrar yapmak daha faydalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık