trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

2 yıl önce
907 kez görüntülendi

Ders çalışmak için ders çalışma tekniklerini bilmek gereklidir. Ders çalışmak öğrencilerin hayallerini mesleğe ulaşmaları için sınava girmek zorundadırlar. Fakat nasıl çalışılması gerektiğini bilmeyen öğrenciler ne kadar ders çalışmak istese de çalışamaz.

Ders çalışma teknikleri nelerdir?

Verimli ders çalışmak için belli bir düzene sahip olmak gerekir.

Ders çalışmak için düzenli ve temiz bir odaya sahip olmanız önemlidir. Bu sayede gözünüzü kitaptan ayırmak zorunda kalmazsınız. Bildiğiniz üzere internette ücretsiz video çeken ve paylaşan yüzlerce hoca var. İyi hocalar bulduğunuz taktirde size fayda sağladığını anlayacaksınız. Birçok öğrenci bilinçsizce,yeterli araştırma yapmadan kitap almaktadır. Bunun sonucunda ise kendi düzeyinde kitap almayan öğrenci, ya kitabın oldukça basit ve bir işe yaramadığını düşünür ya da kitabın kendi seviyesine göre çok zor olduğunu düşünür. Saatlerce soruların başında kalır, bir sonuç çıkaramaz ve bu başarısızlıktan dolayı morali bozulur. Hatta ders çalışmayı bile bırakabilir. Bunun için farklı kaynaklar alan arkadaşlarınıza kaynağın seviyesini, zorluk derecesini ve güzel olup olmadığını sormalısınız. En başta seviyenize uygun kitapları alıp sonradan zor kitaplara kademe kademe çıkmalısınız.

Sözel derslerde ders çalışma tekniği nedir? Nasıl olmalıdır?

Sözel dersler için ders çalışma tekniğine değinecek olursak. Sözel derslerde öğrencinin yaptığı en büyük hatalardan biri cümleleri ve kavramları ezberlemektir. Bunun neticesinde tekrar edilmedikçe her geçen gün yavaş yavaş ezberlediğimiz bilgiler kaybolur. Bundan dolayı lütfen karşınıza arkadaşınızı veya kardeşinizi alınız , konuyu birkaç kez okuyup aklınızda kalanlarını ona anlatınız. Emin olun ki anlatım en sade ve en açıklayıcı şeklini alacak. Bir diğer yöntem ise ezberleyeceğiniz yazar, şair… vb. kişilerin isim ve eserlerini , o kişinin hayat ve eserlerini okuyarak daha akılda kalıcı hale getirirsiniz. Bunun yanında ezberlenecek kavram hakkında ne kadar alakasız olursa olsun bir görsel çiziniz. Sözel dersler için görsel ve uygulamalı anlatım önemlidir.

Sayısal ders çalışma teknikleri nedir?

Sayısal derslerde ise konu anlatımı ve çözümlü soruların önemi eşittir. Bundan dolayı öğrendiğiniz her konuyla ilgili farklı kaynaklardan bolca çözümlü soru çözmelisiniz. Asla sayısal bir dersi günlük soru çözmeden pekiştiremezsiniz. Bir konuyu öğrendikten sonra o konuyla ilgili bir test çözün ve ardından bir hafta boyunca soru sayısını azaltarak gidin. Bir hafta geçtikten sonra o konuyla ilgili sadece bir soru çözmek yeterli olacaktır. Tek bir kaynağa takılı kalmayın. Piyasanın en bilindik ve tavsiye edilen kitaplarına sahip olun. Bir tane defter alın çözdüğünüz sorulardan beğendiğiniz, sınava uygun çeşitli soru tiplerini konulara ayırarak deftere not edin. İlerde tekrar ederken bu özel soruları incelerseniz zaman kaybı yaşamazsınız.

Verimli ders çalışmak için sabahın erken saatlerinde ve akşam yatmadan önce ders çalışmak önemlidir. Sabah zihniniz yeterince bilgi almak için boş olur. Akşam yatmadan önce çalışmak ise bilginin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

En önemlisi de derse çalışmayı bırakmamak için hedeflerinizi düşünün. Herşey sizin gösterdiğiniz çaba kadar iyi sonuçlanır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık