Yaratıcılık Nedir ?

2 yıl önce
676 kez görüntülendi

Yaratıcılık ne demektir. Yaratıcılık: Bir konu ya da bir düşünce hakkında farklı olabilme yeteneğidir. Sanatın her dalında, teknolojide, günlük hayatta yani aklımıza gelebilecek her yerde yaratıcılık görmek mümkündür.

Yaratıcılık nasıl gelişir?

Yaratıcılığı besleyen şeyler çok araştırmak, farklı bilgiler edinmek, sürekli öğrenmeye açık olmaktır. Yaratıcılık doğuştan insana gelen bir özellik değil sonradan kazanılan bir özelliktir. Yaratıcılık insanın kendisinin ortaya çıkarabileceği yetenektir yani bir başkası sizin yaratıcılığınızı doğal olarak fark edemez. Yaratıcılık bitmeyen bir süreçtir. Yaratıcılığın çıkış noktası ise insanın çok boyutlu düşünmesiyle mümkün olur. Yaratıcılığın olup olmamasında çevresel faktörler, sosyo ekonomik yapı, dogma düşünceler, ön yargılar, dikkat eksikliği, bilgi yetersizliği, empati eksikliği, farklılıklara kapalı olma gibi durumlar önemli rol oynar.

Nasıl yaratıcı olunur?

Her toplumun yaratıcılık anlayışı ve yaratıcılık yetenekleri farklıdır. Çok farklı alanlarda çalışmalar yapan, sürekli yeni şeyler öğrenme güdüsünde olan, septik, başarıya aç, heyecanını yitirmeyen, üretme gücünü asla kaybetmeyen, ileriyi görebilen, kendine ait fikirleri olan yaratıcı kişilerin toplumda her zaman ayrı tutulduğu gerçektir. Bunun sebebi yaratıcılık özelliğine sahip insanların az sayıda olmalarıdır.

Hayal ve yaratıcılık

Yaratıcılık çeşitli mesleklerde ön plana çıkmaktadır. Örneğin yazarlık mesleğinde yaratıcılık çok gerekli olan bir yetenektir. Yaratıcı yazar olabilmek için film, kitap, eleştiri, yorumlama gücü ve genel kültürün çok geniş olması gerekmektedir. Çok fazla sayıda yazar olmasına rağmen içlerinde yalnızca yaratıcı olabilenler kendilerini gösterebilmektedir. Çeşitli kurslar ile yaratıcı yazarlık eğitimi verilmektedir.

Kimler yaratıcı olabilir?

İnsanın kendini geliştirebilmesi de olmazsa olmaz bir gerekliliktir.Yaratıcılık sanat alanında da ön planda olmaktadır. Mimaride, heykelde, resim sanatında, plastik sanatlarda en net biçimde yaratıcılığın izlerini görebilmekteyiz. Bir sanat eserinin yaratıcılığı kimi zaman ilk anda fark edilirken kimi zaman da daha sonradan anlaşılabilmektedir. Sonuç olarak her zaman yaratıcılık insanın olduğu her yerde gerekli ve lazım olmaya devam edecektir.

Yaratıcılık Nedir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık