Yazarlık Hakkında Bilgi

2 yıl önce
1.148 kez görüntülendi

Yazarlık en geniş tabiriyle herkesin yapabileceği ama herkesin de başaramayacağı bir kavramdır. Herkes bir şeyler yazabilir karalayabilir herkes özgürdür. Ama nitelikli yazabilen insanlar yazar olarak adlandırılırlar. Yazmanın da diğer işler gibi tutkuyla içten gelen istekle yazılabileceğini zorlama ile çok uzun ömürlü bir yazı hayatı geçirilemeyeceğini herkes bilir.

Kimilerine göre yazarlık suya yazmaktır. Yazdıklarınız bir işe yaramıyorsa atın çöpe gitsin demektir bu. Oysa yazmanın aşama aşama insanın kendini geliştirdiği bir olgu olduğunu unutmamak gerekir. Dünya ve ülkemize baktığımızda birçok yazar ilk yıllarında nitelikli ürün veremese de kalemini geliştirip önemli bir yazar haline gelmiştir.

Yazarlıkta sabırlı olmak gereklidir

Sabırlı olmak ve kademe kademe ilerlemek bu işin formülü diyebiliriz aslında. Ne hakkında yazarsanız yazın kendi görüşlerinizi özgün, yalın, sade bir biçimde ifade etmek ana unsurlarınız olmalıdır. Kendinize özgü bir anlatım tekniği geliştirerek de bunu başarabilirsiniz. Sonrasında ise estetik açıdan süslülük, kelime oyunları, mecazlar eklemek yazılarınıza güç katabilir. Ama herkesin yazma tarzı farklı olduğu için genelleme yapmak doğru olmaz.

Yazarlık yapmak istiyorsanız yazı türlerini bilmelisiniz.

Yazdığınız türe göre o türün özelliklerini sağlamanız gerekir.Her türün belli kalıpları vardır. Roman ve öykü birbirinden farklıdır. Fıkra ve deneme farklı türlerdir. Yazma çağındaki birçok genç popüler olma kaygısıyla niteliksiz eserler vermekte ve kolay yoldan başarılı olma yoluna gitmektedir. Oysa kalıcı olabilmek için verilen eserler kaliteli olmalıdır.

Günümüzde özellikle roman ve öykü türünde her gün binlerce kitap piyasaya çıkmaktadır. Genç yazarların edebiyata ilgisi artmaktadır bu da ülkemiz romancılığının ve öykücülüğünün sürdürülebilirliği açısından çok değerlidir. Yazılı edebiyatın gücü bildiğiniz gibi hiç bitmeyecek bir ömürdür. Bugün bile yıllar yıllar önce yazılmış bir romanı rahatlıkla okuyabiliyorsak yazılı edebiyata sahip çıkmalıyız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık