trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

2 yıl önce
594 kez görüntülendi

Yönetim Bilişim Sistemleri nedir? Bu bölümü kazanıp bana hangi bölümü kazandın? diye sorduklarında Yönetim Bilişim Sistemleri dediğimde insanların %85’i açıkçası anlamıyordu. Hatta ilk defa duyanlarla çok karşılaştım. İlk defa duyanları bir kenara bıraktım bölümün adını tekrar söylemekte zorlananlarla bile karşılaştım bu da ayrı bir gerçek. Okuduğum bu bölüm hakkında bir yazı yazmak istedim.

Yönetim bilişim sistemleri hakkında bilgiler

İnternette Yönetim Bilişim Sistemleriyle ilgili çok bilgi var. Ama bunlar genellikle bilimsel diller ile yazıldığı için ilk defa okuyanlar bölümü anlamakta zorlanıyorlar. Bu yüzden bu yazımı açık bir dille yazmak istiyorum.
İlk öncelikle bölümün adından yola çıkarsak bu bölüm bilişimi yönetme ile ilgilidir. Hani derler ya adı üstünde diye aynen öyle.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü bilgisayarı seven, bilgisayarla arası iyi olan veya bilgisayara ilgisi olan insanlar için gerçekten çok güzel bir bölüm. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü işletme ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinin bir karışımıdır aslında kaba bir tabirle.

Neden yönetim bilişim sistemleri bölümünü tercih etmeliyim?

Bu bölümü tercih edecek olanlara bir uyarım var. Kendilerine şunları bir sormaları gerek ilk önce. Ben bilgisayarı ne kadar seviyorum? İngilizcem ne kadar iyi? Çünkü, bu bölümde bilgisayar kadar İngilizce de bir o kadar önemli. Kullanılacak programlar İngilizce. Örneğin; kodlama programı İngilizce ve Türkçe versiyonu yok. Bu iki soruya da olumlu yanıt verebilen kişiler bu bölümü tercih etmek konusunda çokta düşünmesinler bence.

Yönetim bilişim sistemleri dersleri nelerdir?

Bölümün derslerine göz atacak olursak açıkçası basit diyemem. Çünkü bilgisayar basit bir icat değildir bunu unutmayalım. Ama bilgisayarı seven insan için dersler çok eğlenceli gelecektir. Bölümün İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği ile alakalı olduğunu az önce söylemiştim. Bu yüzden derslerde bilgisayar derslerinin yanında işletme dersleri de mevcut. Ama oranlayacak olursak %65 bilgisayar , %35 de işletme dersleri var. Yani bilgisayar daha baskın. Bilgisayar dersleri derken neler var diye sorar gibi olduğunuzu duyar gibi oldum. Örneğin; kodlamayı öğreneceksiniz. Bir oyunun kodları bilgisayar dilinde kodları vardır ve bunu kodlamayı öğreneceksiniz. Bilgisayara nasıl komut verilir bunları öğreneceksiniz. Bunun yanında Veri tabanı dersleri v.s gibi bu yönde dersler mevcut. Ben bilgisayarı seven biri olarak bunları öğrenmek bana zevk veriyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü iş imkanları nelerdir? Çalışma imkanları nelerdir? Maaşları nasıldır?

Gelelim iş olanaklarına. İş imkanları gayet iyi. Ve kendinizi geliştirir ve bu sektörde iyi adımlar atarsanız maaşı yüksek yerlere gelmeniz çokta zor değil.

Umarım bölüm hakkında kafanızdaki soru işaretlerine cevap olabilmiştir bu yazım. Elimden geldiğince basit bir anlatımla bölümü tanıtmaya çalıştım.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık