trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Zaman Yönetimi ve Zaman Kavramı

1 yıl önce
669 kez görüntülendi

Zaman kavramı olayına bir değinelim. Etkili bir zaman yönetimi yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Zaman size yetmiyor mu diyorsunuz? Zamanınızı etkili kullanıp zamandan tasarruf yapabilir ve daha güzel bir hayat tarzına ve sevdiklerinize daha çok yakınlaşırsınız. Zaman; daha çok önceden belirlenmiş bir akışın başlangıcı ile bitişi arasındaki mesafenin genel adıdır. Yani bu mesafenin daha çok sayısal verilerle ifade edilmesidir. Bu ifade bir süreyi temsil eder. Örnegin, bugün saat 10’dan yarın saat 14’e kadar gelebilirsiniz ifadesi aradaki mesafeyi yani süreyi vurgular. Geçecek olan zaman dilimi bellidir. Ayrıca başlangıcı belli olan ama bitişi belli olmayan ya da tam tersine bitişi bilinen ama başlangıcı belli olmayan zaman kavramından da bahsetmek mümkündür. Buna örnek olarak da bugün gideceğim işim bitince gelirim ya da saat 2’ye kadar gelmedi ben de çıktım, gibi tam anlamıyla süresi belli olmayan durumlar da verilebilir.

ZAMAN KAVRAMI NEDİR?

Zaman kavram olarak birçok şeyi ifade edebilir. Geçen süre, geriye kalan süre, sahip olunan süre, beraber olunan süre gibi ifadeler en yaygın olanlardır. Ayrıca, içinde bulunulmuş ya da içinde bulunulacağı varsayılan durumlar da zaman kavramında görülür. Bu da saat kavramıdır. Burada bir belirtme vardır. Örneğin saat 10’da gideceğim derken belirtme yapılmıştır. Ya da saat kaç diye soran birine, şu an saat 7 demek de içinde bulunulan zamanı belirtmektir. Dün gittim demekle dün saat 2 de gittim arasında büyük bir fark vardır. İlkinde de belirtme vardır ama ikincisinde belirtilen zamanın tamamıdır. Vurgulama vardır. Zaman vurgulaması da belirtiyi özelleştirir.

Zaman, daha çok vurgulanan bir kavramdır. Çünkü bu biraz da onun kuralı gibidir. Örneğin ne zaman gidiyorsun sorusuna yarın cevabı verildiğinde genelde bununla ilgili bir soru daha sorulur. Mesala ikinci soru da genelde saat kaçta olabilir. Burda soruyu soran genelde zamanda vurguyu bekler. Bu belirtiyi aslında ilk başında duyan kişi; ikinci soruyu farklı bir konuyla bağlar. Yani ne zaman geliyorsun sorusuna cevap, yarın saat 2 de gidiyorum denildiğinde , mesala diğer soru da neyle ya da kimle gidiyorsun olabilir. Buradaki belirtiyi daha da öne çıkarmak için; ne zaman gidiyorsun sorusuna, yarın saat 2 de gidiyorum 5 gün kalacağım sonra geleceğim cevabı da verilebilir. Burada önemli olan; zaman vurgusudur. Özellikle aileniz, yakın arkadaşlarınız bu zaman vurgusunu ısrarla bekler; merak ederler. Vurgu olmadığı zaman, genelde ikinci soru saat kaçta, ne zaman geleceksin, kaç gün kalacaksın gibi olabilmektedir.

En değerli olan zamandır: Zaman son derece önemli, değerli bir kavramdır. En değerli şey zamandır sözü çoğu zaman kabul görür. Örneğin ne zaman ölecegi belli olmayan insanoğlu için geçen zaman son derece önemlidir. Zaman geriye alınamayan bir olgu olduğu için; bir saniyelik geçen zaman dilimi dahi önem arz edebilir. Zamanın kıymetini iyi bilmek gereklidir. Hayatta hiç bir şey için boşa gidecek zaman harcanmamalıdır. Özellikle ev yaşantısı; temel ihtiyaçlar; iş hayatı dışında kalan boş vaktiniz var ise bunu değerlendirmek gerekir. Konularımız arasında olan Boş Zaman Aktiviteleri yazımızı okuyabilirsiniz. Hobilerinizle ilgilenmek; spor yapmak buna güzel bir örnektir. Arkadaşlarla sohbet etmek; eğlenmek de arta kalan zamanınızı degerlendirmek için güzeldir. Hatta çeşitli oyunlar oynamak, internette vakit geçirmek de buna güzel örnek teşkil eder. Ama burada çok önemli bir nokta ise, bir şeyi gereğinden fazla yapmamaktır. Sabaha kadar internette takılmak oyun oynamak, arkadaş sohbetlerini gereksiz yere uzatmak; eğlenceyi haddinden fazla hale getirmek gibi bir çok şekilde gereksiz yere zaman israf edilmemelidir. Hatta fazla uyumak bile zamandan çalmaktır. Zamandan tasarruf ederek, daha çok şey yapmak gerekir. Zaman yönetimi size bu hayatta pek çok yenilik katabilir. Yeni bir şeyler öğrenmek için, ya da yeni öğrendiğiniz bir şeye gerekli olan zamanı ayırabilmek için zamandan tasarruf ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Zamandan tasarruf nasıl gerçekleşir?

Zaman tasarrufu, daha çok başlangıcı ve bitişi belli olan akışlarda gerçekleştirilmektedir. Örneğin, yarın saat 2 ye kadar vaktim var ama çok yoğunum bunu nasıl yetiştirecegim bilmiyorum. İşte burada zaman yönetimi devreye girmeli. Toplasan 3 saatlik işi var. Bu örnekten yola çıkarak şunu yapabiliriz:

Bana 3 saat lazım, öncelikle kendime 24 saat içinde 3 saat ayırmam lazım, gece uyumasam bu işi bitirebilirim ama zaten toplam 6 saat uyuyorum; onu da uyumazsam yarın iş yerinde uyuklayabilirim. Bu olmaz. Yani uyku dahil 24 saat komple dolu, ama bize 3 saat lazım. Öğle yemeğini hızlıca atıştırıp 15 dakika, hızlıca ilk durağa yürüyüp bir önceki dolmuşa binerek 10 dakika, bir önceki dolmuşla gelip duraktan eve hızlıca yürüyüp 5 dakika, evde hazır şeylerden yemek yapıp buradan 10 dakika, akşam yemeğini sallana sallana yemek yerine bir an önce yiyip kalkmaktan 15 dakika, banyoda tuvalette geçirilen zamanlardan, sigara içmelerden ve çocuklarla ilgilenmelerden toplamda sadece 30 dakika, gece biraz geç yatarak 20 dakika; aynı şekilde sabah biraz erken kalkarak 20 dakika , yayıla yayıla kahvaltıdan yapmaktan kaçınarak 15 dakika. Ve daha nicesi.

Size bu örnekte 2 buçuk saat kadar zaman tasarrufu yaptık. bunu çok daha genişletmek mümkündür. Spordan 10, oyundan 10 alışverişten 10 dakika ( bayanlar isterlerse alışverişten 1 saat bile tasarruf ederler ). İşte bu kadar basit. Yani hiç birşey için gereğinden fazla zaman harcamazsak, bir günde ortalama 3 saat zaman tasarrufu yapabiliriz. Zaman tasarrufu bu basit örnekte size biraz saçma gelmiş olabilir. Aslında burada anlatılmak istenen her şeye gereği kadar zaman ayırmak gerektigidir. Mesala yayıla yayıla kahvaltı yapıp fazladan 15 dakika harcayan ve dolayısıyla işe hergün 15 – 20 dakika geç kalan; ve gün içindeki gereksiz telefon görüşmeleri ile oyalanıp akşam mesaiye kalmak zorunda kalan, gece vesaitleri azaldığı için duraklarda dakikalarca bekleyerek iyice zaman kaybedip eve gidildiginde ise çocuklarına vakit ayiramayan insanların büyük bir çoğunluğu maalesef ki bu ülkede yaşamaktadır..

Zaman önemlidir. Unutmayın, etkili zaman yönetimi yapmanız sizi sevdiklerinize yakınlaştırır.

Zaman Yönetimi ve Zaman Kavramı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık